NDT BOBATH
NDT- Bobath jest to neurorozwojowa metoda rehabilitacji stosowana zarówno u dzieci jak i pacjentów dorosłych. Powstała ona na przełomie lat 40-tych dwudziestego wieku i od tego czasu zyskała niezwykłą popularność na całym świecie. Wynika to z faktu, że terapia dostosowywana jest do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta stawiając sobie za cel poprawę, jakości życia w oparciu o wykorzystanie funkcjonalność ruchu.
Metoda NDT-Bobath znalazła szczególnie zastosowanie w usprawnianiu niemowląt i dzieci. Koncepcja ta opiera się na wnikliwej znajomości prawidłowego rozwoju psychoruchowego dziecka, a także szerokiej wiedzy na temat zaburzeń wynikających z uszkodzenia Centralnego Układu Nerwowego. Metoda NDT- Bobath jest najczęstszym sposobem usprawniania niemowląt i dzieci z zaburzeniami rozwoju ruchowego. W oparciu o najnowsze doniesienia naukowe koncepcja jest stale ulepszana i modyfikowana, zachowując jednocześnie jej pierwotne założenia.
Terapia NDT-Bobath zawsze poprzedzona jest wnikliwy badaniem i oceną dziecka. Ważną składową diagnozy funkcjonalnej jest przeprowadzenie analizy motoryki spontanicznej dziecka, dystrybucji napięcia mięśniowego oraz wariantowości i jakości ruchów. Kolejnym krokiem jest wyznaczenie celów i zaplanowanie terapii z wykorzystaniem określonych wspomagań ruchu. W koncepcji NDT-Bobath nie ma gotowego zestawu ćwiczeń, każde dziecko jest inne, dlatego terapeuta stosuje indywidualny dobór wspomagań w zależności od jego potrzeb i możliwości zmieniający się w czasie terapii; przez co zestaw ćwiczeń często ulega zmianom. Rehabilitację należy wdrożyć zanim dojdzie do utrwalenia nieprawidłowych wzorców ruchowych.
Istotą koncepcji NDT-Bobath jest funkcjonalność. Celem metody jest umożliwienie i ułatwienie celowego wykonania ruchu pacjenta, w możliwie prawidłowym wzorcu ruchowym. Fizjoterapeuta stosuje odpowiednie techniki ułatwiające ruch, uwzględniając kwestię właściwej, jakości ruchu, optymalnej dystrybucji napięcia mięśniowego i kolejności, w jakiej następują po sobie poszczególne umiejętności w rozwoju psychoruchowym charakterystycznym dla określonego wieku dziecka.
W terapii niemowląt ważnym elementem jest prawidłowa pielęgnacja, traktowana jest ona, jako integralna część usprawniania. Po odpowiednim przeszkoleniu rodzica przez fizjoterapeutę może być ona z łatwością włączona w takie czynności jak: noszenie, karmienie, przewijanie, ubieranie, podnoszenie, zabawa. Zaletą takiego postępowania jest nie zaburzanie fizjologicznego rozkładu dnia życia dziecka, prawidłowa stymulacja i normalizacja rozwoju ruchowego oraz właściwa interakcja matka-dziecko.
Wskazania do terapii NDT-Bobath:
- zaburzenia rozwoju psycho–ruchowego,
- nauka pozycjonowania pacjentów w celu przeciwdziałania zmianom wtórnym,
- asymetria,
- nieprawidłowa dystrybucja napięcia mięśniowego,
- brak/ słaba kontrola głowy i tułowia,
- trudności w osiągnięciu kolejnych „kamieni milowych” ,
- wady rozwojowe,
- niemowlęta i dzieci z podejrzeniem lub diagnozą uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego (m.in. mózgowe porażenie dziecięce),
- kręcz szyi,
- zaburzenia koordynacji,
- zaburzenia karmienia,
- choroby nerwowo–mięśniowe,
- przepuklina oponowo–rdzeniowa,
- choroby genetyczne